O instytucji

Historia powstania Przedszkola nr 5 w Lęborku sięga roku 1965. Dnia 11 września 1965 roku odbyła się się uroczystość przekazania po dwudziestu latach pierwszej nowo wybudowanej placówki przez Przedsiębiorstwo Budownictwa Rolniczego. Na uroczystość przybyli przedstawiciele państwowych władz partyjnych, samorządowych i oświatowych. W obecności gości, rodziców i dzieci otwarcia dokonał wiceprzewodniczący Prezydium Powiatowej Rady Narodowej E. Gronek. Podinspektor do spraw przedszkoli W. Mikłaszewicz i wizytator Kuratorium Okręgu Szkolnego M. Stankiewicz podziękowali władzom Lęborka za oddanie do użytku kolejnego, pięknego i bogato wyposażonego przedszkola i złożyli życzenia owocnej pracy kierownictwu i wychowawczyniom. Kierownikiem została Michalina Libich legitymująca się wówczas 13-letnim doświadczeniem pedagogicznym.

Przestronne sale mieściły wówczas 120 dzieci. Na parterze i piętrze znajdowały się różne pomieszczenia dodatkowe, m.in. sala gimnastyczna, gabinet lekarski i metodyczny, bowiem przedszkole miało spełniać rolę centralnego ośrodka instruktażowego w powiecie. Komitet opiekuńczy i rodzicielski miał stopniowo uzupełniać luki w sprzęcie sportowym, umeblowaniu i specjalnych urządzeniach dodatkowych. Rejon Lasów Państwowych zapowiedział dostawę krzaków na żywopłot i drzew, które upiększyć miały rozległy teren oraz otoczenie tarasu.

27 marca 1972 roku w Przedszkolu Ćwiczeń Nr 5 w Lęborku odbyła się środowiskowa konferencja na temat: "Funkcja wychowania przedszkolnego, a aktualne potrzeby społeczne". Udział w konferencji wzięli inspektorzy i podinspektorzy szkolni i do spraw przedszkoli z pięciu powiatów naszego województwa: puckiego, kartuskiego, kościerskiego, wejherowskiego i lęborskiego oraz władze z Kuratorium Okręgu Szkolnego z Gdańska. Było to zaszczytne wyróżnienie dla naszej placówki.

W 1982 roku odeszła na emeryturę Michalina Libich, która w okresie swej pracy zawodowej otrzymała medale "Zasłużony Ziemi Gdańskiej", "Zasłużony Ziemi Słupskiej", "Zasłużony Ziemi Lęborskiej". W 1973 roku w dwunastą rocznicę powstania KEN otrzymała Nagrodę Kuratora, a w 1974 roku została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi. Jej miejsce zajęła nowa dyrektor Teresa Kozub i pełniła tę funkcję przez trzy lata. Od tego czasu zmiana dyrektora nastąpiła czterokrotnie. Od 2002 roku do dnia dzisiejszego funkcję tę pełni pani Wiesława Krefta. W 1993 roku po likwidacji Liceum Pedagogicznego w Lęborku Przedszkole ćwiczeń Nr 5 zmieniło nazwę na Przedszkole nr 5 bowiem placówka przestała wówczas pełnić rolę ośrodka instruktażowego dla przyszłych nauczycieli.

Obecnie w przedszkolu działa 6 oddziałów:

I - 3-latki TYGRYSKI,

II - 4-latki BIEDRONKI,

III - 5-latki MISIE,

IV - 5-latki ŻABKI,

V - 5 i 6-latki MOTYLKI

VI - 6-latki JAGODY.

Każda grupa ma swoją przestronną, kolorową salę.

W naszym przedszkolu prowadzone są również zajęcia dodatkowe:

- rytmika,

- język angielski,